Menu
Obec Slovinky
Slovinky
Obec Slovinky
Slovinky

Džerengová-Nagyová Petra

 

 

 

             

         Petra Džerengová - Nagyová

  

 V našej rodine sa tuším všetky ženy rodili v zime, aspoň voľakedy sa začiatok marca, kedy som sa narodila ja, za zimu ešte rátal. Mamu zas priviedla na svet koncom februára stará mama, moja Petra Nagyová-Džerengováprababička, ktorá bola miestnou pôrodnou babicou. Babička povedala, že mamu priniesla fujavica. Tak sa jej do toho chladu nechcelo, že jej pri tom zlomili kľúčnu kosť. Ona sa ešte narodila doma, ja už v nemocnici.

Vyrastala som v Košiciach, na sídlisku nad Jazerom. Skvelé miesto, ktoré v sebe skĺbilo výhody dediny i mesta. Bol tu kopec detí a príroda – rieka a jej mŕtve ramená, jazero, pieskovce na lezenie, lesy, lúky... Ideálne podmienky, kde sme sa mohli hrať podľa mojich obľúbených kníh – počnúc Lastovičkami a Amazonkami od Arthura Ransoma, Troma pátračmi a Alfredom Hitchcokom, či Majstrom Detektívom Kallem Blomskvitom od Astrid Lindgrenovej. Tu kdesi sa zrodili aj prvé pokusy o literárnu tvorbu – upršané dni prázdnin sme trávili písaním knihy o našich dobrodružstvách na Krysom ostrove. Ostrov skutočne existoval, a aj keď sa naň dalo prejsť vodou po kolená, my sme sa plavili na loďke a tvárili sa, že nám hrozí utopenie. V tom čase mi uverejnili aj prvú poviedku v školskom časopise Jenisej. Volala sa „Svet v roku dvetisíc“ a mama v nej vyhrala prvú cenu v lotérií, ktorou bol zájazd na Mars.

Hoci som túžila ísť na gymnázium, podľa maminho želania som zamierila na strednú ekonomickú školu, sekretársky odbor. Odvtedy perfektne píšem všetkými 10-timi a celú vysokú školu som pri prednáškach využívala stenografiu. Takmer celých päť rokov štúdia som robila aj letušku – ráno do Mníchova, potom do školy a večer do Zurichu. Dolietala som s červeným diplomom z ekonómie a zásnubným prsteňom na ruke. O pár týždňov bola svadba. Prvé dieťa som odkladala – mala som takmer 26, keď sa mi narodil syn Teo. Bol to zázrak – zrazu som nechápala, čoho som sa bála? Že je to neodvolateľný záväzok? Stala sa mi najlepšia vec na svete. Nikdy som neoľutovala, dôkazom sú moje ďalšie deti – Leo, Lóra a Klára.

Medzi rodením a prácou som písala do zásuvky. Podarilo sa mi začať niekoľko románov a tri z nich dokončiť. Po siedmych rokoch som jeden rukopis poslala na adresu dvoch vydavateľstiev z telefónneho zoznamu. Aká radosť, keď to obe chceli vydať! Prvú knihu som na svete privítala 3. 3. 2005, v deň mojich 33. narodenín. Odvtedy sa narodili ešte 4 knihy pre dospelých a 1 pre deti, čím sa mi splnil veľký sen. Niekto sa ma pýtal, prečo tak túžim písať knihy pre deti. Nuž preto, lebo verím, že knihy robia človeka lepším a z dobrých detí vyrastú dobrí dospelí. A vďaka knižným príbehom môžete do detí vštepiť názory, ktoré považujete za dôležité. Budem rada, ak mi napíšete, čo si o tom myslíte vy.

Ďakujem za Vašu priazeň, Petra 

Občan

Školská jedáleň - Jedálny lístok


 

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
27 28 29 30 1 2 3
1
4 5 6
1
7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
1
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Sviatok a výročie

Meniny má Radúz, Herbert

Preklad (translations)

Pranostiky

Pranostika na akt. mesiac

Aký je december, taký má byť celý rok.

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.
Voľne k stiahnutiu:

Hlásenie miestneho rozhlasu

Hlásenie miestneho rozhlasu

Pečať rozvoja obce

Za rok 2015 bola obec Slovinky vyhodnotená ako Obec s predpokladom stabilného rozvoja

Národné informačné stredisko Slovenskej republiky, a.s. potvrdilo výsledok hodnotenia zameraného na slovenské obce a mestá. Obec Slovinky bola vyhodnotená ako Obec s predpokladom stabilného rozvoja.

POdávanie podnetov o protispoločenskej činnosti

V zmysle zákona č. 307/2014 Z.z. o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v rámci zriadenia vnútorného systému s účinnosťou od 1. 7. 2015 vybavovania podnetov o protispoločenskej činnosti, určenia zodpovednej osoby a spôsobu podávania podnetov dávame na vedomie kontakt:
hlavny.kontrolor@obecslovinky.sk